Collection: Educator's Guides
Educator's guides are lessons and activities written to accompany some of our favorite accurate ag books. They are standards-aligned and created to be used by both volunteers and teachers.
-
Applesauce Day Educator's Guide
Regular price $1.00 USDRegular priceUnit price / per$5.00 USDSale price $1.00 USDSale -
Barn at Night Educator's Guide
Regular price $5.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $5.00 USD -
Farm Boots Educator's Guide
Regular price $5.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $5.00 USD -
Full Of Beans Educator's Guide
Regular price $5.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $5.00 USD -
Honeybee Educator's Guide
Regular price $5.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $5.00 USD -
How Did That Get In My Lunchbox? Educator's Guide
Regular price $0.00 USDRegular priceUnit price / per$5.00 USDSale price $0.00 USDSale -
I Love Strawberries Educator's Guide
Regular price $5.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $5.00 USD -
My Family's Soybean Farm Educator's Guide
Regular price $5.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $5.00 USD -
My Family’s Corn Farm Educator’s Guide
Regular price $5.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $5.00 USD -
My Grandpa, My Tree, And Me Educator's Guide
Regular price $5.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $5.00 USD -
Our Christmas Tree Farm Educator's Guide
Regular price $5.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $5.00 USD -
Potatoes For Pirate Pearl Educator’s Guide
Regular price $5.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $5.00 USD -
Right This Very Minute Educator's Guide
Regular price $5.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $5.00 USD -
The Bug Girl Educator's Guide
Regular price $2.00 USDRegular priceUnit price / per$5.00 USDSale price $2.00 USDSale -
The Soil In Jackie's Garden Educator's Guide
Regular price $5.00 USDRegular priceUnit price / perSale price $5.00 USD